Vitamínová kúra

V dnešní době je zemědělská půda velmi vyčerpaná  a potroviny již nemají potřebné množstvých stopových prvků a kovů. Hlavně chybí ZINEK a HOŘČÍK, které naše tělo postrádá. V zimním období tohle platí dvojnásob.Proto je bohužel musíme nahrazovat uměle.

Vycházím z knihy p. Janči a doporučení Júlia a Beaty Patakyových, dle vlastní zkušenosti vitaminovou kúru doporučuji.

Preventivní vitamínová kúra:

Zinek 20-40mg/den (u dětí do 10 - let dle hmotnosti = 10kg hmotnosti 10mg zinku) Zinek se nezapíjí, rozkouše se s jídlem. Při onemocnění žaludku, zinek v přírodní formě např. dýňová semínka, ořechy, fazole, pšeničné klíčky, dary moře.

Vitamín A  (bere se vždy v kombinaci se zinkem) 1 kuličku/den (tj. 30 000mj.) Užíváme půl hodiny po jídle. U dětí do 9ti let obden 1kuličku 30 000mj. přidáváme do jídla, nad 9 let stejná gramáž každý den. Přírodní forma - meruňky, meloun, listová zelenina.

Hořčík 300 - 350mg/den. Dětí do 7 let 150mg/den, do 9 let 200mg/den, do 12let 300mg/den, 13-15 let děvčata 350mg den, chlapci 450mg/den.Přírodní forma -celá zrna, ořechy, luštěniny,tmavozelená listová zelenina, korýši a měkkýši.

Vápník  600 - 700mg/den (poměr hořčík/vápník je 1:2) Děti do 7 let 300mg/den, do 9 let 400mg/den, do 12 let 600mg/den, 13-15 let děvčata 700mg/den, chlapci 900mg/den Přírodní forma - mléko, jogurt, tvaroh a sýr. Větší obsah vápníku mají nízkotučné a netučné výrobky, brokolice a mandle

Vitamín E  3 kuličky (300mg), půl hodiny před jídlem. Děti do 7 let 1kuličku/den (100mg/den), do 9let 2kuličky 200mg/den), do 12 let (300mg/den) 13-15let děvčata 350mg/den, chlapci 400mg/den. Přírodní forma - Pšeničné klíčky jsou vynikajícím zdrojem vitaminu E v potravě. Dvě lžíce obsahují množství asi 40 mg. Užitečné množství je obsaženo i v rostlinných olejích, ořechových jádrech a semenech (například v mandlích, slunečnicových jádrech) a listové zelenině.

POZOR mezi vitamíny A a E je vhodná 1 hod. pauza, protože jinak se ruší jejich účinek.

Z mé zkušenosti je dobré také jíst hořčík a vápník s rozdílem 2 hodin a po jídle, při podávání zároveň mne bolel žaludek.

B komplex FORTE 1 tableta/den, nikdy ne  večer ruší spánek. U dětí do 5ti let 1/4 tablety/den, do 10let 1/2 tablety, nad 10let 1 tabletu/den Přírodní forma - B12  vnitřnosti, pivovarnické kvasnice, ústřice, sardinky a jiné ryby, vejce, maso a sýr, snídaňové obilniny.B2 mléko, sýr, jogurt, játra, hovězí maso, ryby, celozrnný chléb, obilniny, vejce a houby. B3 v hovězím a kuřecím mase, rybách a ořechových jádrech.Rovněž vejce, mléko a mléčné výrobky jsou dobrým alternativním zdrojem niacinu, ale koncentrace této látky je v nich jen velmi nízká. B6 - Ryby, drůbež, cizrna, brambory, avokádo a banány.B9 - kyselina listová - zelená listová zelenina, fazole, celá zrna a pomerančová šťáva.

Jod - přírodní forma - Hnědá mořská řasa, jodizovaná sůl, ryby.

Dost často se stává že při nákupu vitamínů se lékárníci a lékaři nad dávkováním pozastavují  a ostře nesouhlasí s doporučovanými množství zinku, ale hlavně vitamínu A. Ten však nikdy nezpůsobuje potíže pokud se bere v kombinaci se zinkem.

U skolióz, hyperaktivit a epilepsií přidáváme ještě jód, protže všechny tyhle nemoci mají co dělat s dysfunkcí štítné žlázy. U dětí do 10let podáváme 70mikrogram/den, nad 10 le a u dospělých 150 mikrogramů/den.

Nejlepším a komplexním zdrojem většiny těchto látek je MELASA a dalším zdrojem jsou čerstvé pšeničné klíčky. Děti v pubertě, které nejvíce trápí pleť budou už po dvou dnech užívání 3x 1 lžičky (žvýkat i půl hodiny) mile překvapeni zlepšením.

 

Zinek je nezbytný stopový prvek potřebný zvláště pro správnou funkci slinivky břišní, štítné žlázy, prostaty a reprodukčních orgánů. Pozitivně ovlivňuje působení více než 80 enzymů a hormonů. Jeho přítomnost je důležitá pro využití některých vitamínů (např. A, B1).

Zinek potlačuje toxicitu kadmia, které se podílí na vzniku vysokého krevního tlaku, hlavně u kuřáků, kdy se kadmium v těle hromadí a kuřáci jsou tak více náchylní k vysokému tlaku. Zinek neutralizuje přebytečné množství mědi.

  • posiluje přirozenou imunitu proti bakteriální invazi,
  • podporuje proces hojení ran,
  • udržuje zdravý stav pokožky,
  • příznivě působí při alergiích,
  • snižuje riziko vzniku ekzémů a zmírňuje rozsah lupénky,
  • redukuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • potlačuje záněty,
  • pomáhá při zlomeninách

 

Hořčík je důležitý pro dobrou funkci srdce, svalů a pro krvetvorbu. Příznivě působí na nervový systém, povzbuzuje vitalitu, je důležitý pro zdravé kosti a zuby.

  • příznivě působí na nervový a kardiovaskulární systém,
  • doporučuje se u tiků a svalových křečí, u únavy a podrážděnosti,
  • je součástí péče o zuby a kosti,
  • vitamíny skupiny B se doporučují při nechutenství, kožních problémech, u jaterních potíží

 

Vápník - není určen pouze pro zdraví kostí a zubů, ale je zapojen doslova do stovek zásadních tělesných funkcí. Vědecké výzkumy dokazují, že mnoho nemocí je způsobeno nedostatkem vápníku. Pokud má tělo nedostatek vápníku, pak si ho vezme z kostí, což není pro organismus potěšující. Jednou z nejdůležitějších funkcí vápníku je neutralizovat kyselost a pomáhat dosáhnout fyziologické pH rovnováhy v těle. Mírně alkalické prostředí je základní pro život, zdraví, růst a vitalitu. Nižší úrovně pH v těle než pH 7, jsou považované za kyselé a pro zdraví nevyhovující. Dále je vápník je důležitý pro krevní srážlivost a také pro udržení správné hladiny krevního tlaku. Podílí se na přenášení signálů mezi nervovými buňkami, moduluje energetický metabolismus a tím přispívá i ke kontrole hmotnosti. Má vliv na funkce svalů včetně srdečního a napomáhá činnosti střevních buněk, udržuje normální regulaci jejich vývoje a růstu. Jeho významná úloha je v těhotenství a při kojení.

 

Jód je stopovým prvkem naprosto nezbytným pro tvorbu hormonů štítné žlázy a tím i pro normální vývoj mozku, zejména v období nitroděložního vývoje plodu a prvního roku života dítěte. Při nedostatku jódu štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů, dochází k nepříznivým změnám v celém organismu, zvětšuje se a uzlovatí štítná žláza, vzniká struma.

S deficitem jódu v organismu mohou souviset poruchy soustředění, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, suchá kůže, zácpa, poruchy menstruačního cyklu, problémy s těhotenstvím, u mužů poruchy plodnosti. Nedostatek jódu se může také projevovat snížením IQ, mírnými či většími poruchami učení u dětí, může nepříznivě ovlivnit imunitu a vznik některých nádorů.

 

Provitamín A (beta karoten) - v organismu se mění na vitamín A, má antioxidační účinky, snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá zlepšovat zrak, funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku.

Vitamín E je důležitý, v tucích rozpustný vitamín. Zúčastňuje se mnoha fyziologických pochodů v organismu. Při dostatečné koncentraci v krvi brání vytvoření krevních sraženin, které by mohly ucpat menší cévy a vyvolat infarkt. Vitamín E příznivě ovlivňuje imunitní systém a chrání organismus před působením volných radikálů.

Vitamín E zpomaluje celkové stárnutí, chrání pokožku a oči před ultrafialovým zářením. Nedostatek vitamínu E se vyskytuje velmi zřídka, může vzniknout při jeho nedostatečném vstřebávání, poruchách metabolismu a při nadměrné fyzické zátěži.

Kdy Vitamín E 400 mg pomáhá:

  • při terapii aterosklerózy, ischemické choroby srdce, infarktu, mozkové mrtvice,
  • při terapii infekčních onemocněních, zánětlivých onemocnění kloubů, dny,
  • při onemocnění dýchacích cest, svalů,
  • pomáhá předcházet vývojovým poruchám plodu,
  • při poruchách výživy, menstruačního cyklu,
  • při chudokrevnosti, kožních chorobách, onemocnění jater a žláz s vnitřní sekrecí

 

Vitamín B - komplex

Vitamín skupiny B, patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Tyto vitaminy jsou nezbytné pro udržení chodu životních dějů v organismu, mají významnou úlohu v aktivitě enzymů podílejících se na výměně látkové - na buněčném dýchání, odbourávání uhlovodanů, tuků a aminokyselin, účastní se na procesech využití energie. Jsou nezbytné pro normální funkci tkání - kůže, nervového systému, zažívacího traktu, obranyschopnost organismu apod.

Mezi možné příznaky nedostatku B vitaminů patří mastná pleť a vlasy, padání vlasů, úzkost, deprese, třes, únava, mravenčení v končetinách, křeče, afty, prasklé ústní koutky či chudokrevnost.

Prevence

  • při zvýšené psychické nebo fyzické zátěži, při dlouhodobém duševním stresu
  • při některých kožních a nervových onemocněních
  • při dlouhotrvajících horečnatých stavech a infekcích
  • při léčbě širokospektrými antibiotiky potlačujícími střevní mikroorganizmy které vytvářejí vitaminy skupiny B a u žen užívajících hormonální antikoncepci
  • při nepravidelném stravování či jednostranném výživě, u stravy s velkým podílem cukrů a chemických látek, při porušené funkci či vleklých onemocněních zažívacího ústrojí.
  • v období růstu, v těhotenství, při kojení a ve stáří je potřeba vitaminů B zvýšena